مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ ابراهیم غفاری

افراد موفق و برجسته اخلمد
 مختصر شرح زندگانی از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ ابراهیم غفاری از زبان خود ایشان (برگرفته از کتاب بهشت خراسان، چاپ ۱۳۷۳)
شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری

بعد از اتمام نگارش این مجموعه (کتاب بهشت خراسان)، بعضی از دوستان با کمال، که اوامرشان برای این بنده مطاع می باشد، فرمودند: “چون این کتاب، درباره اخلومد نوشته شده ، وتو هم اخلومدی هستی، خوب هست شرح حال مختصری از خودت بنویسی.” با این که شایسته نیست کسی درباره خود مطلبی بنویسد ولی چون پیشنهاد بجایی بود به ویژه برای زمانهای بعد وبسیار دور، بنابراین مطالبی را که میتوان نوشت اینک به طور اختصار به عرض خوانندگان می رسانم:

نام و نام خانوادگی: ابراهیم غفاری، فرزند شیخ ابوالفضل، فرزند آخوند ملاّعبدالغفار، فرزند آخوند ملا ابراهیم… که از حیث نژاد به«ملاّمحمدهمدانی »منتهی می شوند؛ همه عالمان ربانی وپارسا بوده اند. (رحمت حق بر آنان باد)

متولّد :۲۳ذیقعده الحرام ۱۳۳۷ه.ق (مصادف با ۲۸ مرداد ۱۲۹۸ ه.ش) در اخلومد.

آموختن قران مجید وتحصیل پاره ای از مقدماّت وکتابهای فارسی نزد پدرم وعالمان محل انجام یافته است.

با اینکه حدود ۵۰ سال پیش وضع تحصیل در غربت «برای کم پول ها» بسیار مشکل بود عجیب این است که پس از تاّهل وداشتن فرزند «بواسطه شوق مفرط به فرا گرفتن علو دینی و عربی» نا گهان با دست خالی رهسپار مشهد مقّدس شده و خود را برای هر گونه تحمل مشقتی آماده کردم؛ لکین از آنجا که در آغاز طلبگی نیت خالصانه در میان بود، اسباب تحصیلات از هر جهت به نحو دلخواه میسر گردید.

الف: به محض ورود به مشهد مقدس بلا فاصله بوسیله عابد زاهد حجت الاسلام حاج شیخ محمد بجستانی در مدرسه سلیمان خان (که در آنوقت طلاب متدین وفاضلی داشت) در حجره جناب حجت الاسلام حاج آقا سید جلال مدرس ، که دانشمند بی نظیری بود سکونت یافتم.

ب: حجت الاسلام حاج شیخ محمد بجستانی در همین مدرسه استادی فاضل، خوش اخلاق، خوش بیان ومتجهد جهت فراگیری مقدمات بنام «شیخ محمد علی سبزواری» انتخاب کردند.

ج: خداوند منان،منت نهاده،هم مباحثه ای جلیل القدر،آقا زاده و با کمال،به نام آقای سید محمد تقی«سبط»که ضمنا دارای تحصیلات جدیده هم بود ،روزی فرمود! (با اینکه وی سبط آیت الله العظمی حاج شیخ مرتضی آشتیانی(ره) می باشد، و مادرشان صبیه آن مرحوم است ولی چون پدرش سبط شیخ انصاری (رض) بوده از این جهت تمام افراد ذکور این خانواده معروف به «سبط الشیخ» می باشند.)

د: اتاقی که بنده در آن سکونت نموده و متعلق به حاج آقا سید جلال مدرس بود علاوه بر این که ایشان شب خواب نبودند وفقط در روز های تحصیلی روزی دو ساعت برای تدریس می آمدند آن اتاق کتابخانه هم بود که بعد ها متوجه این عنایت پروردگار شده، و دانستم که با نداشتن کتاب غرق در نعمت بوده ام.

ه: هنوز چند ماهی بیش از دوران طلبگی نگذشته بود که در اثر لطف پروردگار جل شأنه، با زاهد زمانه جناب حجت الاسلام آقا شیخ حبیب الله گلپایگانی (ره) آشنایی یافتم. ایشان اجمالا به زندگی حقیر مطلع شدند، سپس با دستور موکد معظم له خانواده را (به عنوان اقامت ) مشهد آورده ومدت چهار سال در بیت محقر آن بزرگوار به رایگان منزل نموده وبهره ها برده شد.

استادانی که از محضر منورشان به اندازه استعداد خویش کسب فیض نموده ام بسیارند ولی از آنهایی که بیشتر استفاده شده است این بزرگان می باشند:

۱- در ادبیات، ادیب دوم شیخ محمد تقی نیشابوری ( ره) و شیخ حسن هروی مولف حدیقه الرضویه.

۲- در تفسیر و علم حدیث و معارف اهل بیت علیهم السلام زاهد بی همتا عالم ربانی آشیخ حبیب الله گلپایگانی وآیه الله آمیرزا جواد آقا تهرانی (ره)

۳- در منطق و کلام، عالم عامل آقای حاج سید جلال مدرس فرزند حاج میرزا احمد مدرس (ره)

۴- در علم اصول سطحین وجلدین کفایه استاد الاساتید آیه الله حاج شیخ هاشم قزوینی وآیه الله حاج شیخ کاظم دامغانی (ره)

۵- در متون فقه آیه الله حاج میرزا احمد یزدی مشهور به مدرس ومعروف به نهنگ العلما.

۶- در اصول استدلالی وفقه استدلالی آیه الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری و آیه العظمی حاج سید هادی میلانی وآیه الله میرزا جواد آقا تهرانی.

۷- در علم اخلاق ومعارف امام شناسی آیه العظمی آمیرزا مهدی اصفهانی وحلیف القرآن مولف بیان الفرقان آیه الله حاج شیخ مجتبی قزوینی (ره)

۸- در فلسفه وعلم معقول آیه الله آمیرزا جواد آقا تهرانی (ره) با سبک ویژه ای که ایشان تدریس فلسفه می نمود.

دوران طلبگی شیخ ابراهیم غفاری
دوران طلبگی شیخ ابراهیم غفاری

خلاصه با این همه آنچنان که باید توفیق زیادی رفیق نگشته که ثمرات قابل توجهی حاصل آید،چه آنکه ضمن تحصیل علم، تحصیل معاش هم در کار بوده است.

باغ محقری در اخلومد نصیب شده که سراسر تابستان اوقات فراغت را اشغال می نماید. در سنوات گذشته برای طلاب مبتدی درس گفته ام ودر مشهد مقدس ودیگر شهرهای این کشور وحتی در روستاهای دوردست منبر رفته وبه اندازه وسع خود ترویج دین وتبلیغ احکام نموده ام. در این سال های اخیر هم که بر اثر کهولت سن از این گونه مسافرت ها محرومم، مشغول تالیفات گوناکونی هستم. امیدوارم حق سبحانه وتعالی یاری فرماید تا بتوانم انشالله مولفاتی سودمند به دانش پژوهان تقدیم دارم.

آثار چاپ شده این بزرگوار:
۱- حرمین شریفین
۲- آیین نیایش
۳- اخلومد یا بهشت خراسان
۴- آیین پرستش
۵- آیین خدمت گزاری و زیارت امام هشتم علیه السلام
۶- پنجره ای به سوی قرآن
۷- اعتراضات بیجا بر رهبران دینی
۸- فروزان
۹- دیوان بینوا

آثار آماده چاپ :
۱- رازهای شیوا
۲- پیرامون قرن
۳- الاصلین
۴- المجموع
۵- داستان خواندنی:در باره ساخت حمام اخلمد
۶- گنجینه گهر

 

برخی از عکس هایی که از ایشان در دست می باشد:

 

عملیات تغییر حمام اخلمد از حالت خزینه ای به حالت دوشی، شیخ ابراهیم غفاری
عملیات تغییر حمام اخلمد از حالت خزینه ای به حالت دوشی، شیخ ابراهیم غفاری

 

عملیات تغییر حمام اخلمد از حالت خزینه ای به حالت دوشی، شیخ ابراهیم غفاری
عملیات تغییر حمام اخلمد از حالت خزینه ای به حالت دوشی، شیخ ابراهیم غفاری
مراسم افتتاح کارخانه برق اخلمد در زمانی که هنوز چناران از نعمت برق بی بهره بوده است
مراسم افتتاح کارخانه برق اخلمد در زمانی که هنوز چناران از نعمت برق بی بهره بوده است

 

مدرسه قدیم اخلمد
مدرسه قدیم اخلمد
مدرسه قدیم اخلمد
مدرسه قدیم اخلمد
حضور در جبهه شیخ ابراهیم غفاری
حضور در جبهه شیخ ابراهیم غفاری
سفر حج؛ شیخ ابراهیم غفاری
سفر حج؛ شیخ ابراهیم غفاری
سفر حج؛ شیخ ابراهیم غفاری
سفر حج؛ شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری
شیخ ابراهیم غفاری

–> خداوند روح این عالم ربانی را غریق رحمت فرماید <–

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حسن حجگذار
اشخاص برجسته
حسن حجگذار – نویسنده و کارگردان

حسن حج‌گذار از مفاخر و هنرمندان اخلمد، متولد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۰، در رشته ادبیات نمایشی در اراک تحصیل کرده اند و دوره های تخصصی مختلف نویسندگی و کارگردانی و نیز بازیگری در حوزه هنری را دیده اند. ایشان فعالیت حرفه ای در حوزه تئاتر را از سال ۱۳۷۰ با استاد …

محمد مهدی اخباری
اشخاص برجسته
محمد مهدی اخباری

بزرگ خاندان ،خادم اهل بیت، امین موقوفات ومردم اخلمد سفلی ، متدین انقلابی، نماینده مردم اخلمد سفلی در شورای محلی بیش از ۳۰ سال، جناب آقای محمد مهدی اخباری در ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۲ به دعوت الهی لبیک گفت. مصیبت وارده را به اهالی روستای اخلمد، بالاخص خانواده وی، تسلیت عرض نموده …