سردار شهید محمد مهدی ستاری

سردار شهید محمد مهدی ستاری
شهدای اخلمد

سردار شهید محمد مهدی ستاری

سردار شهید محمد مهدی ستاری

نام پدر: عطاءالله

محل تولد: خراسان رضوی – چناران – اخلمد

تاریخ تولد: ۱۳۳۴/۰۸/۰۱

مسئولیت: فرمانده گردان یاسین تیپ ۲۱ امام رضا(ع) (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)

یگان: لشکر ۵ نصر

منطقه: بیت المقدس ۳

تاریخ شهادت: ۱۳۶۶/۱۱/۰۱

محل شهادت: ماووت

گلزار: خواجه ربیع مشهد

کد شهید: ۶۶۱۰۰۷۶

آخرین فرزند خانواده ستاری در سال ۱۳۳۴ ه.ش در روستای اخلمد در شهرستان چناران، در خانواده ای روحانی به دنیا آمد.

محمد مهدی از همان کودکی علاقه زیادی به فراگیری مسائل دینی و مذهبی نشان می داد و بیشتر در زمینه کتابهای مذهبی به مطالعه می پرداخت. دوران تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به اتمام رسانید. از لحاظ درسی در حد بهترین‌ها بود. خواهرش زهرا ستاری که یک سال از او بزرگتر است می گوید: زمستان‌ها کرسی می گذاشتیم. یادم هست، شب بچه های کلاس را به خانه می آورد و دور کرسی می نشستند و شهید به آنها ریاضی درس می داد، درس‌هایش همه خوب بود.با وجود سن کم، قلم شیوایی داشت و یک بار که در دوره ابتدایی مقاله ای راجع به امام زمان نوشته بود، به خاطر ذکر نکردن اسم شاه در مقاله، مورد تهدید و سرزنش قرار گرفت. شرکت فعال و مداوم در مراسم و امور مذهبی، بخصوص در ایام محرم و صفر، او را میان دار این گونه مراسم معرفی کرده بود. شهید که اندک آشنایی به سبب شغل پدر با حرفه نجاری داشت، خودش برای مسجد جاکفشی درست کرد. او همچنین مکبر مسجد بود. عبد الرحیم دوزنده که از دوستان دوران کودکی شهید است، می گوید: با آنکه کودکی بیش نبود، آیات زیادی از قرآن را حفظ بود. نماز خوبی می خواند، مکبر بود و اذان نیز می گفت. نبود امکانات تحصیلی در روستا از یک سو و کمبود امکانات مالی برای تحصیل در مشهد از سویی دیگر، محمد مهدی را پس از پایان ششم ابتدایی به توصیه مادر روانه کار دکور سازی نزد یکی از اقوام کرد. او با هوش و فراست و پشتکار توانست پس از گذشت چند سال، در زمره یکی از دکور سازان برجسته مشهد در آید. مهربانی و اخلاق حسنه، ویژگی بارز تمام دوران زندگی او بود.

سردار شهید محمد مهدی ستاری
سردار شهید محمد مهدی ستاری

با شروع حرکت‌ها و مبارزات انقلابی، وی نیز در صف انقلابیون و فعالین بود و توزیع نوارها و پخش اعلامیه های امام را به عده داشت. به خاطر شرکت در راهپیمایی، دستگیر و روانه کلانتری شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام و شروع جنگ تحمیلی، در پی فرمان امام مبنی بر نیاز نیرو در جبهه ها، شغل نجاری را رها کرد و به سپاه پاسداران پیوست و از سپاه چناران به منطقه اعزام شد. به تامین نیازهای جبهه اهمیت زیادی می داد. او این امر را از زادگاهش اخلمد و اطراف آن شروع کرد، و خود اولین نفری بود که مبلغی را هدیه کرد. همیشه گوش به فرمان امام بود. گر چه هیچ گاه خارج از سخن و میل پدر و مادر عمل نکرده بود، اما زمانی که پدر قصد داشت او را از رفتن به جبهه باز دارد، وی تکلیف شرعی اش را در اولویت قرار داد.شهید که صاحب سه فرزند بود، با آنان رفتاری همراه با احترام و مطابق سنشان داشت و محمد جواد فرزند ارشد وی که در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده است می گوید: پدرم تا زمان شهادتش هرگز مرا تنبیه نکرد، از روش خشن تربیتی استفاده نمی کرد، ابهت خاصی داشت. برای تحصیل اهمیت خاصی قایل بود و آن را به کوچکترها پیوسته سفارش می کرد. زمانی که دختر برادرش در دانشگاه تهران پذیرفته شد، خودش امور وی را برعهده گرفت و هر بار که از منطقه باز می گشت ابتدا به دیدن او می رفت.

شهید ستاری، زمانی که برای بازگرداندن پیکر های شهدا که در تیررس دشمن بودند، داوطلب شد، مثل همیشه آمادگی شهادت را داشت و هنگامی که پیکر یکی از شهدا را به دوش گرفته بود، در منطقه ماووت مورد اصابت ترکش قرار گرفت. ترکشها به ناحیه دست و کتف و پای راست وی آسیب رساند و او در همان جا در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۶۶ هنگامی که حدود دو ماه از تولد عبدالرحمن آخرین فرزندش می گذشت و شهید تنها توانسته بود یک بار او را ببیند، به شهادت رسید. از وی پنج فرزند به یادگار مانده است.

پیکر پاکش به زادگاهش منتقل شد و با شکوه فراوان توسط اهالی تشییع شد.

…………………..

منبع: “فرهنگ جاودانه های تاریخ، زندگی نامه فرماندهان شهید خراسان” نوشته ی سید سعید موسوی، نشر شاهد، تهران – ۱۳۸۶

 

–> اگر هرگونه اطلاعاتی در مورد هر یک از شهدای اخلمد دارید، جهت تکمیل اطلاعات برای ما ارسال نمایید <–
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشخاص برجسته
ببار باران – دردنامه ای برای اخلمد

دردنامه ای از حسن حجگذار، هنرمند و کارگردان عزیز و موفق برای اخلمد، با عنوان ببار باران  

حسن حجگذار
اشخاص برجسته
حسن حجگذار – نویسنده و کارگردان

حسن حج‌گذار از مفاخر و هنرمندان اخلمد، متولد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۰، در رشته ادبیات نمایشی در اراک تحصیل کرده اند و دوره های تخصصی مختلف نویسندگی و کارگردانی و نیز بازیگری در حوزه هنری را دیده اند. ایشان فعالیت حرفه ای در حوزه تئاتر را از سال ۱۳۷۰ با استاد …

اخلمد سفلی (ده پایین)
حال و هوای ستادهای انتخابات شوراهای کشور / طنز

. شعر طنزی زیبا از هنرمند بنام اخلمد حسین پروازی (پر پرواز) در حال و هوای ستادهای انتخابات شوراهای کشور در این ایام . من اگر شورا شوم در اخلمد غوغا کنم از برای مشکلات یک راه حل پیدا کنم داخل رودخانه را هر سال پر از ماهی کنم بند …